U Projektu su analizirane mogućnosti raznovrsnih mjera u ublažavanju siromaštva kao što su poticanje gospodarskog rasta i, posebice, uloge države u ekonomskim promjenama, stvaranje mogućnosti zapošljavanja, poboljšanje ljudskog kapitala, učinkovitost sustava socijalne skrbi, decentralizacija, ograničavanje korupcije i razvoj institucija. Ne postoji jedinstveni model rješavanja siromaštva, ekonomske nejednakosti i socijalne isključenosti koji bi bio optimalan za dva društva. Kao i svaka druga zemlja, i Hrvatska treba naći i razviti ustavni i zakonodavni način koji najbolje odgovara njezinu povijesnom, socijalnom, kulturološkom i ekonomskom stanju, uvjetima i mogućnostima.
Hrvatska je u procesu reforme sustava socijalne skrbi i socijalne sigurnosti, a raznim se mjerama nastoji suzbijati siromaštvo i nejednakost. Za uspješan završetak započetih reformi posebno su važna istraživanja o djelovanju pojedinih programa i mjera. To je potrebno da bi se znalo tko su osobe kojima prijeti neimaština i socijalna isključenost kako bi se mogli poboljšati politika i sustav javne pomoći te raspoloživa sredstva usmjeriti na najugroženije skupine u društvu.
Institut za javne financije i Friedrich Ebert Stiftung unutar projekta "Ekonomski aspekti poboljšanja socijalne slike Hrvatske" organizirali su 15. studenog 2004. okrugli stol pod nazivom "Siromaštvo i mogućnosti njegova ublažavanja u Hrvatskoj". Namjera organizatora bila je istražiti siromaštvo s više gledišta, odnosno objasniti značenje razvojne, socijalne, mirovinske i porezne politike u ublažavanju siromaštva. Odabir radova s okruglog stola objavljen je u posebnom broju časopisa Financijska teorija i praksa, br. 1(2005).