Glavna je svrha ovog Projekta bila utvrditi povezanost i međusobnu uvjetovanost poreznog i kvaziporeznog opterećenja te njihov utjecaj na razvoj hotelijerskih poduzeća u Hrvatskoj.
U dijelu o porezima pozornost je posvećena porezu na dobit i porezu na dodanu vrijednost. Nadalje, važno je (ne)postojanje poreznih olakšica, oslobođenja, poticaja, potpora kao odrednica složenosti poreznog sustava, načini i mogućnost amortizacije i drugo.
U Hrvatskoj sada važeća stopa PDV-a od 10% primjenjuje se samo na usluge smještaja ili smještaja s doručkom, polupansiona ili punog pansiona u svim vrstama komercijalnih ugostiteljskih objekata i na usluge agencijske provizije u vezi s tim uslugama. Usluge prehrane (polupansion ili puni pansion) te agencijska provizija, nisu usluge na popisu snižene porezne stope.
Dionica istraživanja o kvaziporeznom opterećenju obuhvaća razmatranje doprinosa za socijalno osiguranje i skrivenih naknada.
Osim poreza, u Hrvatskoj postoji niz skrivenih nameta kojima se ne zna ni posve točan broj niti način na koji se obračunavaju. U Projektu se pozornost usmjerava na one naknade, pristojbe i ostala neporezna davanja koja su bitna sa stanovišta hotelijerstva: spomeničku rentu, komunalnu naknadu za korištenje gradskog zemljišta i naknadu za uređenje voda. Čini se da je posebno značajno opterećenje spomenička renta, kao i drugi parafiskalni nameti poput naknade za ZAMP, RTV pretplatu i slično.