Od 2. do 3. prosinca 2024. istraživači Instituta za javne financije sudjelovali su na šestoj Međunarodnoj konferenciji o ekonomiji razdvajanja (International Conference on the Economics of the Decoupling – ICED) koju su suorganizirali Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Konferencija je okupila znanstvenike i praktičare različitih disciplina koji su predstavili svoja istraživanja uključujući teme poput gospodarskog rasta i prirodnih resursa, energetike, ekonomije okoliša, regulatorne ekonomije, upravljanja otpadom, vodne ekonomije, kružnog gospodarstva, zelene ekonomije i digitalne ekonomije. 

Emil Vargović, Sara Čulo i Bojan Morić Milovanović predstavili su istraživanje o regulaciji ekonomije dijeljenja, s posebnim naglaskom na različite pravne i socijalne aspekte koji utječu na ovaj globalni fenomen. Istraživanje se bavi analizom modela poslovanja digitalnih platformi poput Ubera i Airbnb-a, njihovim socioekonomskim prednostima i manama te pravnim okvirima potrebnim za njihov razvoj. Poseban fokus stavljen je na usporedbu regulativnih pristupa u zemljama Europske unije, uključujući Hrvatsku, te na pitanje kako osigurati pravednost i održivost unutar takvih poslovnih modela.

Luka Draganić, Jasmina Mašović i Zoran Bubaš predstavili su istraživanje o javno-privatnim partnerstvima (JPP) u Hrvatskoj, u kojem analiziraju postojeće projekte JPP-a i njihove ugovorne modele. Cilj je istraživanja procijeniti ključne faktore poput financiranja, alokacije rizika i dugoročnog planiranja. Kroz usporedbu hrvatskih JPP-a s najboljim praksama u Uniji i globalno, istraživanje pruža uvid u izazove održivosti tih projekata u Hrvatskoj. S ovim istraživanjem doprinosi se razvoju učinkovitijih i održivijih ugovornih modela JPP-a koji bi unaprijedili javnu infrastrukturu u Hrvatskoj.