INSTITUT ZA JAVNE FINANCIJE
Smičiklasova 21
10000 Zagreb
OIB: 41683226810
Tel: + 385 1 4886 444
Fax: +385 1 4819 365
e-mail: ured@ijf.hr
U novom Aktualnom osvrtu Katarina Ott komentira godišnju analizu ekonomskog i socijalnog stanja u Hrvatskoj koju je Predstavništvo Europske komisije predstavilo 13. ožujka u Zagrebu. Prema toj analizi, Hrvatska je država s prekomjernim ekonomskim neravnotežama te je ostvarila ograničen napredak, odnosno nije napredovala u provedbi preporuka.
U novom broju časopisa Public Sector Economics možete pročitati članak Mirne Dumičić Effectiveness of macroprudential policies in Central and Eastern European countries u kojem procjenjuje učinkovitost korištenja makroprudencijalnih politika u zemljama srednje i istočne Europe u ublažavanju rizika financijske stabilnosti povezanih s prekomjernim rastom kredita prije globalne financijske krize. Abdoulaye Ouedraogo, Mehmet S. Tosun i Jingjing Yang u članku Fertility and population policy istražuju odnos pronatalitetnih politika i promjena stopa plodnosti u 133 zemlje u razdoblju 1976.-2013. Pavel A. Yakovlev i Christina M. Orr-Magulick u članku On the road again: traffic fatalities and auto insurance minimums, koristeći longitudinalni panel država SAD-a od 1982.-2006., tvrde da obvezno minimalno osiguranje auta može “preosigurati” neke vozače, demotivirajući ih da voze pažljivo. Gordan Struić i Vjekoslav Bratić u članku Public participation in the budgetary process in the Republic of Croatia ukazuju na značaj i ekonomske učinke sudjelovanja javnosti u proračunskom procesu u RH, identificiraju pravne instrumente te participacije i njihove mogućnosti u ostvarivanju ciljeva zadanih Kodeksom fiskalne transparentnosti Međunarodnog monetarnog fonda.
Dubravko Mihaljek, voditelj Odjela za globalne makroekonomske analize u Banci za međunarodna poravnanja u Baselu, održao je u Institutu za javne financije 9. ožujka 2018. predavanje na temu Tržišta rada, globalizacija i tehnologija: u potrazi za uzrocima sporog rasta plaća i inflacije.
Predavač je naglasak stavio na činjenicu da svjetska privreda već drugu godinu zaredom doživljava snažan uzlet. Zaposlenost je značajno porasla i brojnim privredama nedostaje dovoljno radnika u cijelom nizu zanimanja. No unatoč tome plaće rastu relativno sporo i inflacija je još ispod ciljeva središnjih banaka. Stoga je pojasnio zašto izostaje brži rast plaća, kakve uloge igraju ciklička kretanja, strukturne promjene na tržištima rada, demografske promjene, globalni faktori i tehnološki razvoj te koje su implikacije tih kretanja za ekonomsku politiku.
Kako bi dobiveni rezultati bili što dostupniji i pregledniji, objavljena je interaktivna karta koja prikazuje stanje u svakoj županiji i lokalnoj jedinici.